مشکلات زندگی امروز

می خواستم در مورد وضع کشور از قبیل تورم، بیکاری و مشکلاتی که در این مملکت وجود دارد مطالبی رو بنویسم دیدم بدجوری طولانی میشه گفتم خلاصه اش کنم دیدم بازم نمیشه تا اینکه به آیه ای برخورد کردم بهتر دونستم مطالبم رو که مربوط به مشکلات زندگی مردم است رو از دید قرآن براتون بنویسم.

اگر خوب در بعضی از روزنامه ها، سایتهای سیاسی و حتی سایتها و وبلاگهای شخصی دقت کرده باشید مطالبی رو در مورد مشکلات معیشتی مردم از قبیل تورم، بیکاری و…. مطرح کرده اند. خب من در اینجا نمی خواهم منکر وجود اینگونه مشکلات در سطح جامعه باشم و همه اینگونه مشکلات را قبول دارم ولی به نظر من شخصی که اینگونه مسائل را مطرح می کند باید حداقل یه راه حل و یه پیشنهادی نیز برای حل آن معضل نیز مطرح بکنه مثل سایت آفتاب. خب بعضی از این سایتها راه حل دارند اما مغرضانه عمل می کنند، دلیلش هم عرض می کنم و بعضی از سایتها و وبلاگها نیز جاهلانه عمل می کنند. بعضیها هم که سرشون درد می کنه واسه اینگونه مسائل!! شاید به خاطر افزایش بازدید کننده یا مغرضانه یا جاهلانه و یا هرچیز دیگه… از دوست خوبم آقا مجید مهرتاش که وجود من در اینجا مدیون ایشون هستم نیز متوجه شدم که وبلاگهایی که در داشبورد برترین وبلاگ امروز یا بالاترین مطلب هستند به خاطر بازدید و آمار بالای آنهاست که اکثرا نمونه بارز اینگونه وبلاگهاست.

هرچند که وجود مشکلات در این مملکت را نمی شود منکر شد اما نقش دشمنان این مرز و بوم در ایجاد اختلاف بین اقشار مردم و از وجود این مشکلات دارند از آب گل آلود ماهی می گیرند و متاسفانه برخی از روزنامه و سایتها و وبلاگها نیز دارند به نوعی به دشمنان کمک می کنند هرچند که ممکن است برای دلسوزی مطرح کنند اما این راهش نیست!!

مشکلات جامعه ما فراتر از اینهاست و بالاترین مشکلی که وجود دارد و اکثرا به آن دقت نمی کنند و یا شاید به فکرشان خطور نمی کند این است که هر فردی یا هرحزبی از اون روستایش بگیر تا کل کشور، می خواهند خان دیگران باشند. (البته مسئولین مربوطه و حتی زیرمجموعه های آن دولت یا حزب) میخواهند خود را مطرح کنند. با وجود اینکه می توانند برای حل این معضلات راه حلی بدهند اما می خواهند طرف را از دور خارج کنند و بگویند که ما سرتریم.

چرا وقتی در چین تصمیم می گیرند کل سیستم آموزش و پرورششان را تغییر بدهند تمام افکار زیرمجموعه در کل کشور نیز به همان سمت تغییر می کند و هماهنگ می شوند و همان برنامه تغییر را اعمال می کنند؟ اما وقتی در ایران یک برنامه یا اعتباری رو تخصیص می دهند تا به پایین می خواهد برسد کلی چرخ می خورد و تغییر و تحول ایجاد میشه و آنچه که مدنظر مسئولین بالا بوده اجرا نمیشه واگر بشه به طور ناقص اجرا میشه؟ دلیلش هم به خاطر مشکلیست که عرض کردم.

چرا ما همیشه نیمه خالی لیوان رو می بینیم؟ چرا با وجود این تکنولوژیهایی که بدست آورده ایم فقط چشممون مشکلات شکم مردم رو می بینیم و به اون آب و تاب میدیم؟ هرچند که باید تمام مشکلات به خصوص مشکلات معیشتی مردم توجه کرد اما این دلیل نمیشه که چشممون رو بروی این پیشرفت ببنیدیم. مگر پیشرفت هسته ای ما که خواب را از چشم دشمنان گرفته و آنها را به تعجب واداشته و هر روز دارند سنگ اندازی می کنند کم مسئله ایست؟ مگر همین پیشرفت ما در زمینه موشک ماهواره بر مسئله کوچکیست؟ و حتی در زمینه های دیگر مثل پزشکی و علمی و… آیا می دانید در صنایع دفاع به چه سلاحها و پیشرفتهایی دست یافتیم که اصلا به فکر دنیا نرسیده است بطوریکه که هیچکدوم از آنها رونمایی نشده فقط به خاطر اینکه ممکن است از نحوه عمل آن آگاه شوند و کپ بزنند.

همانطوریکه می دانید کشور ژاپن که از نظر علم و تکنولوژی حرف اول توی دنیا رو می زنه بعد از بمباران هسته ای آمریکا که حدود بیش از 400.000 نفر تلفات دادند، حدود 50 سال طول کشید تا کشورش را بازسازی کنه اما در ایران چی؟ قبل از انقلاب که تحت سلطه آمریکا و انگلیس بودیم و هرچی داشتیم اونا بالا می کشیدند و مردم در فقر و بدبختی زندگی می کردند بعد از انقلاب هم که دلسوزترین مسئولین را ترور کردند و جنگ 8 ساله به ما تحمیل شد( و تعداد کشتگان ما تقریبا بیش از 400.000 نفر بود آماری نزدیک به آمار کشتگان ژاپن.)بطوریکه تمام همت ما شده بود جنگ و دفاع. بعداز جنگ هم دولت کارش بازسازی و سازندگی بود و عملا دست ما رو روی پیشرفت بسته بود بعد از جنگ هم که تحریمهای مختلفی به اهمال شد و همین تحریمها بود که ما را واداشت که یه فکری به حال خود برداریم و کشور را به چنین وضع کنونی برسانیم. یعنی بعد از انقلاب حدود 15سال عملا نتونستیم کار خاصی انجام دهیم و فقط می ماند این 15سال اخیر که تونستیم خودمونو به کشورهای پیشرفته دنیا با این تکنولوژیها نزدیک کنیم. آیا اینگونه مسائل به چشم برخیها نمی آید؟

میدونید مشکل کجاست؟ همیشه خراب کردن آسانتر از ساختن است. همیشه آبرو ریختن از جمع کردن عزت و آبرو راحتتره. همیشه تبلیغات منفی زودتر در جامعه جا می افتد تا وجود پیشرفت!!

خب بگذریم نمی خواستم طولانی بشه اما شد شما ببخشین!! هرچند که باید مسئولین محترم این ملت،چاره ای برای حل این مشکلات بیندیشند و هرچند اگر بهترین دولت و دلسوزترین مسئول نیز سرکار بیاید اما با توجه به این آیه زیر همچنان این مشکلات دامن جامعه ما را خواهد گرفت:

«و من اعرض عن ذکری فان له معیشه ضنکا و نحشره یوم القیامه اعمی(طه/124) هرکس از یاد من روی بگرداند معیشت و زندگیش را تنگ و سخت می کنیم و روز قیامت او را با چشمانی نابینا محشور می کنیم.»

خداوند در این آیه به بشر متذکر میشه که اگر از یاد من روی بگردانید زندگی شما را با سختی و مشکلات معیشتی روبرو خواهد کرد. از آنجائیکه اکثر کسانی که معترضند تمام مشکلات را از دین و مذهب می دانند و دین را مانع پیشرفت ما می دانند طبیعتا از یاد خدا اعراض کرده اند که به چنین مشکلات معیشتی از قبیل تورم و گرانی و بیکاری و … برخورد کرده اند و ممکن است که افراد متدین و دیندار نیز از وضع موجود گله داشته باشند و حقم دارند اماباید قبول کرد که همه جایزالخطایند و ممکن است از یاد خدا روی گردان بشیم.

ما وظیفه داریم بیشتر به یاد خداوند باشیم این تنها کاریست که ما کمتر انجام میدهیم و تا زمانیکه به مشکلی برخورد نکردیم خدایی رو نمی شناسیم و کمتر به یادش هستیم اما وقتی به گره ای در کار و زندگیمون می افتد تازه به درگاه خدا استغاثه می کنیم و از او کمک می خواهیم. ما باید در تمام حالات در دارایی و نداری، در سلامتی و بیماری، در آسایش و گرفتاریها همه مواقع باید به یاد خدا باشیم و او را چاره ساز و حل مشکلات خود بدانیم و از یادش غافل نشویم که » الابذکرالله تطمئن القلوب(28/رعد)».

 1. جناب جعفری عزیز و محترم سلام

  قربان، لطف شما مزید باد. همین الان دو کامنت دیگری را که عنایت فرموده‌ بودید در پای آن مطلب من را خواندم. در ضمن آن تک کامنت شما هم در پای مطلب آخرم را دیدم که حسابی چوب‌کاری کرده‌بودید این حقیر را. شرمنده محبت‌های شما. من هم از آشنائی با شما خوشبختم.

  اما باید خدمت شما عرض کنم که من با مذهب مشکلی ندارم. حتی می‌توانم بگویم که «جدائی» یا «قاطی بودن» دین و سیاست را هم حاضرم که درموردش حرف بشنوم و حرف بزنم. مشکل من با «ریا ی مذهبی» است. من این را بزرگترین آفت دین و دنیای مردمم می‌بینم. چه اشکالی دارد هرکس به هرچه مایل است اعتقاد داشته باشد؟ مشکل از جائی شروع می‌شود که شما (نوعی) بر منابع مالی و قدرتی خاصی تسلط/دسترسی داری و من (نوعی) وادار می‌شوم (از جانب خودم یا از جانب تو یا از جانب محیط) که با «ریا» خودم را به شما نزدیک کنم و از شما سوء استفاده نمایم.

  فرض بفرمائید که شما یک بازاری مسلمان معتقد هستید و من آدمی بی‌مذهب. حالا که من نیاز به فرضا ده میلیون تومان دارم اگر بیایم و جلوی شما وضوی غلیظ بگیرم و با شما در نماز جماعت مسجد بازار شرکت کنم و اصطلاحا «از پاپ کاتولیک‌تر» بشوم، آنوقت این ایراد دارد. همین است که سعی کرده‌ام در آن نوشته‌ام نشانش بدهم. ریا ریا ریا ریا. مذهب هرکس برای خودش محترم. اما ریا ی هیچ‌کس قابل قبول نیست. هرآنکس که اعتقاداتی دارد قابل تقدیر است اما ریا (=دروغ) در هیچ دین و آئینی پذیرفتنی نیست.

  باز هم از آشنائی با شما خوشبختم. امیدوارم اگر لازم دیدید باز هم به من تذکر بدهید.

  با تشکر و تقدیم احترام
  محمد (ققنوس)
  *********
  سلام دوست عزیز
  از اینکه تشریف آوردید ممنونم. باید دید ریا به چه منظوری وبرای چه کاری انجام میشه! فرض کن شخصی قصد ازدواج داره و می داند که خانواده دختر روی مسائل مذهبی حساسند و اگر بخواهد به مقصودش برسد خب ممکن است که با انجام اعمال مذهبی ریا کند و یا اینکه مدیری به دنبال جذب کارمندی خوش اخلاق و خوش کار می گردد خب ممکن است از افراد دعوت شده کسی بداخلاق و سهل انگار وجود داشته باشد و برای استخدام شدن به ظاهر خوش اخلاق نشون میده و برای شروع خوب کار کند. ریاکار موقعیت پیرامون خودش را می سنجد و طبق آن ظاهر سازی می کند. یه شخصی که می خواهد ریای مذهبی انجام دهد یا باید اون کاری که خواهانش است مربوط به مسائل اخروی باشد و یا اینکه طرف مقابلش به مسائل مذهبی اهمیت می دهد.
  و این نیز قبول دارم که ریا وجود دارد به خصوص ریای مذهبیش اما اینکه بخواهیم این مسئله را عمومیش کنیم و بزرگش کنیم و بگوییم اکثرا مشغول به این کارند فکر درستی نیست چون منطبق بر واقعیت نیست. چون برخلاف فرموده شما، افراد مخلص و سالم بیش از افراد ریاکارند.

 2. سلام

  خوب اون کد جدید رو برام می ذاشتی دیگه !!!

  برای اون کلک رشتی !

  به آدرس https://kuyeyar.wordpress.com/wp-admin/profile.php

  برو ، به جای نام بنویس کوی یار و به جای نام خانوداگی آدرس سایتت رو بنویس ، بعد روی «به روز رسانی شناسنامه» کلیک کن ، کمی صبر کن ، حالا در بخش «نمایش نام برای همه» یه لیست کشویی هست ، اینجا وردپرس تلفیقی از نام و نام خانوادگی و لقب برای شما ساخته ، اون مدل رو که دوست داری انتخاب کن و دوباره «به روز رسانی شناسنامه» رو کلیک کن . حالا بیا وب من نظر بده حالشو ببر !!!!!!

  برای حل مشکلات نظر دادن هم احتمالاً چون در کمتر از 30 ثانیه 2 تا نظر دادم گیر داده .
  ولی برای اینکه مطمئن بشی مشکل از کجاست به آدرس https://kuyeyar.wordpress.com/wp-admin/options-discussion.php
  برو اونجا تنظیمات رو با دقت انجام بده ، چون اونجا دلخواه هست ، من نمی تونم بگم چی کار کنید .
  *********
  با تشکر از شما دوست عزیز

 3. آمار توام از 600 رد شد دیگه الان 627 حالا خودت چک کن ببین چقدر شده .

  من اگر آمارم بالا هست به خاطر اون بخش DVB هست که روزی 90 تا بازدید برام داره .

 4. چشمم سیاهی رفت تا کل متن رو خوندم !

  دستت درد نکنه از من اسم آوردی ، شرمنده کردی ولی 4 مرتبه اون جمله رو خوندم تا فهمیدم منظورت از «مغرضانه یا جاهلانه» با من نبوده !!!!

  آخه همه جامعه که بی خیال خدا نشدن که ! توی سایت «پس فردا» یه مطلبی بود در مورد خواندن قرآن با آهنگ بود ، اون جا بحث های جالبی شده بود ، همه نوع آدم اظهار نظر کرده بود از با خدا گرفته تا کافر و مسلمون و مسیحی ، هنوز هم امیدی هست به این جامعه ، شاید خیلی از افراد از این دولت دل خوشی نداشته باشن (مخصوصاً تهرانی ها) ولی افرادی که دین گریز شدن خیلی کمه .

  یه چیز دیگه این که بخواهیم فقط به فکر خدا باشیم ، که کافی نیست ! یعنی ما نباید حتی در مسائل سیاسی کشورمون بحث هم انجام بدیم ؟!!

  دلیل قدرت گرفتن ژاپن هم اینه که اون ها بودجه نظامی ندارن برای همینه که کلی پیشرفت کردند ، کل بودجه نظامی رو برای پژوهش گذاشتن در حالی که کشور ما برعکس این داره کار می کنه ، یا وقتی بودجه داره مدیران اجازه نمی دن ! ، من یه مقام 6 جهانی دارم با 2 تا مقام کشوری ، دانشگاه ما 120 میلیون تومان بودجه پژوهش داره ، اما 100 میلیون اون برگشت می خوره ، در حالی که می تونه از کل اون پول استفاده کنه ، رباتیک برای هر کاپ احتیاج به بالای 15 میلیون پول داره ولی 5 میلیون به ما می دن ! و می گن کافیه ، تا جایی که از جیب خرج کردیم و بقیه پول رو فراهم کردیم . اون وقت 100 میلیون پول بی زبون رو آقایان برای خودشیرینی برگشت می زنن و مقام ما رو هم به اسم خودشون تموم می کنن و به خاطر اینکه با حداقل بودجه بهترین مقام رو کسب کردند ، به عنوان مدیر سال انتخاب می شن ، در حالی که از بودجه دانشگاه فقط منتش برای ما می مونه ! (دیدی دلم پره !!)

  یه ذره تند رفتم آره ؟!!! ببخشید ! جو گیر شدم !!!
  ******
  ممنونم دوست عزیز حقم داری !! و به نظر من اصلا هم تند نرفتی.
  اصلا منظور من این نبود افراد بی دین زیاد داریم و یا اینکه اکثرا خدا و دینش را فراموش کرده اند!! الحمدلله مردم متدینی داریم اما باید قبول کرد فراموش کرده ایم برای چی داریم زندگی می کنیم. برای شکم یا شهوت (هرچند که ضروری هستند) یا برای دفاع از اسلام، کشور و انقلاب. هرچند باید مسئولین به فکر مشکلات معیشتی مردم باشند اما این مردم نباید فراموش کنند که در چه برهه ای از زمان قرار داریم زمانی که دشمنان منتظر فرصتی می گردند تا بتوانند به اختلافات دامن بزنند و از درون کشور را به چالش بکشند و متاسفانه بعضی از وبلاگها و سایتها خواسته یا ناخواسته آب در آسیاب دشمنان می ریزند. انتقاد باید باشد اما نه اینگونه منجر به ناامیدی و ایجاد اختلاف بشه.
  همچنین من منکر بحث سیاسی نشدم. اون آیه هم که عنوان کردم باید بیشتر برویش تامل کنیم. فکر می کنی این خشکسالیها و قحطیها و مشکلات معیشتی ما برای چیست منظورم این نیست که متدین نیستیم و از خدا روی برگردانیدم منظورم این است که خدا را و یاد خدا را اکثرا فراموش می کنیم فراموش می کنیم که قدرت دست خداست گره توسط خدا باز می شه در حالیکه ما حلال مشکلات را پارتی و فلان مسئول و فلان دکتر و…. می دانیم. اینها چه کاره اند؟ هرچه داریم از خدا داریم و باید به یاد خدا باشیم و از بدانیم.

 5. راستی در مورد اون shortcut هم توی وبم می خوام مطلب بدم ، مت بزرگ کامل در موردش توضیح داده ولی باید فارسیش کنم .
  **********
  از مطالبت استفاده کردم خیلی ممنون

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: